52601-G16-6LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
52601-G16-6LF
DigiKey Part Number
52601-G16-6LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-G16-6LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
52601-G16-6LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.365" (9.27mm)