52601-G20-8TLF
DigiKey Part Number
609-52601-G20-8TLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-52601-G20-8TLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-52601-G20-8TLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-G20-8TLF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
52601-G20-8TLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.365" (9.27mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C