53611-S40-6LF
DigiKey Part Number
609-53611-S40-6LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53611-S40-6LF
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
53611-S40-6LF Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.640" (16.26mm)