54101-T10-36 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1,548
Datasheet
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
54101-T10-36
DigiKey Part Number
54101-T10-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54101-T10-36
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
54101-T10-36 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact