54102-T10-05 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
54102-T10-05
DigiKey Part Number
54102-T10-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54102-T10-05
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
54102-T10-05 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Part Status
Obsolete
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact