76350-814-10LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 52
Datasheet
Samtec Inc.
Datasheet
In Stock: 946
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
76350-814-10LF
DigiKey Part Number
76350-814-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76350-814-10LF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Length - Mating
0.229" (5.82mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.305" (7.75mm)
Connector Type
Insulation Height
0.200" (5.08mm)