77317-103-12LF
DigiKey Part Number
77317-103-12LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77317-103-12LF
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77317-103-12LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact