89096-102LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2506-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 89096-102LF |
Description | CONN RCPT BLADE PWR 10P EDGE MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 89096-102LF Models |
Category | Termination Press-Fit |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Layout, Typical 10 Power |
Series | Features Board Guide, Spacer |
Packaging Tube | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Type Receptacle, Female Blade Sockets | Color Natural |
Connector Style Blade Power | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions 10 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Pitch 0.157" (4.00mm) | Voltage Rating 1000V |