95278-801A20LF
DigiKey Part Number
609-6477-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-6477-1-ND - Cut Tape (CT)
609-6477-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-801A20LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-801A20LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact