D15P13A6RV09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 99
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P13A6RV09LF
DigiKey Part Number
D15P13A6RV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P13A6RV09LF
Description
CONN D-SUB PLG 15P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15P13A6RV09LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C