D25P13A6UV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 347
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
In Stock: 156
In Stock: 65
In Stock: 1
In Stock: 6
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D25P13A6UV00LF
DigiKey Part Number
D25P13A6UV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P13A6UV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25P13A6UV00LF Models
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C