D25P13B4GV00LF
DigiKey Part Number
609-D25P13B4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P13B4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D25P13B4GV00LF Models
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C