D25S24A6RX12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S24A6RX12LF
DigiKey Part Number
D25S24A6RX12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S24A6RX12LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S24A6RX12LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Guide
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C