D25S90C4PV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S90C4PV00LF
DigiKey Part Number
D25S90C4PV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S90C4PV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S90C4PV00LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C