D37P23A6GX00LF
DigiKey Part Number
D37P23A6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P23A6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D37P23A6GX00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C