D37S24A4PA00LF
DigiKey Part Number
D37S24A4PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S24A4PA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D37S24A4PA00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C