DAP15S465TLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2816-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAP15S465TLF |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT WW |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAP15S465TLF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Wire Wrap |
Series | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold, GXT™ |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Number of Positions | Voltage Rating 1000V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |