DAPO15P365GTXLF
DigiKey Part Number
DAPO15P365GTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAPO15P365GTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DAPO15P365GTXLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C