DC37P564TXLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DC37P564TXLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DC37P564TXLF |
Description | CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DC37P564TXLF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold or Gold, GXT™ |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.409" (10.40mm) |
Number of Positions | Features Grounding Indents |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |