DCM21WA4SN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DCM21WA4SN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCM21WA4SN |
Description | CONN D-SUB RCPT 21POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DCM21WA4SN Models |
Category | Contact Type Signal and Power (Not Included) |
Mfr | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Series | Termination Solder Cup |
Packaging Tray | Shell Material, Finish Steel, Cadmium Plated |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Phosphor Bronze |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |