F31L-1A7H1-11006 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F31L-1A7H1-11006 |
Description | CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F31L-1A7H1-11006 Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Finish Gold |
Series | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Part Status Active | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Voltage Rating 50V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 6 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 1.97µin (0.050µm) |
Termination Solder | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.33mm | Actuator Color Gray |
Height Above Board 0.100" (2.54mm) | Mating Cycles 30 |