HM2J07PE5110N9LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2122-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HM2J07PE5110N9LF |
Description | CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Board Edge, Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HM2J07PE5110N9LF Models |
Category | Number of Rows 5 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle |
Series | Termination Press-Fit |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Type Header, Male Pins | Current Rating (Amps) 1.5 A |
Connector Style A 22 | Voltage Rating 750Vrms |
Number of Positions 110 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Base Product Number |
Pitch 0.079" (2.00mm) |