HM2P87PKJ1R5GFLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 364
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
220 (176 + 44 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
Amphenol ICC’s Millipacs® High Speed Connectors
HM2P87PKJ1R5GFLF
DigiKey Part Number
HM2P87PKJ1R5GFLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2P87PKJ1R5GFLF
Description
CONN HEADER 220POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HM2P87PKJ1R5GFLF Models
Category
Number of Rows
8 + 2
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
D 22
Number of Positions
220 (176 + 44 Ground)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Guide
Pitch
0.079" (2.00mm)