SFW12R-3STE1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFW12R-3STE1LF |
Description | CONN FFC FPC BOTTOM 12POS 1MM RA |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFW12R-3STE1LF Models |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Tin |
Part Status Active | Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 100V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions 12 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Current Rating (Amps) 1A |
Termination Solder | Housing Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.106" (2.70mm) | Mating Cycles 20 |