L77HDC62SD1CH3R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDC62SD1CH3R
DigiKey Part Number
L77HDC62SD1CH3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDC62SD1CH3R
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62P R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
L77HDC62SD1CH3R Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C