L77HDC62SD1CH3RC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDC62SD1CH3RC309
DigiKey Part Number
L77HDC62SD1CH3RC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDC62SD1CH3RC309
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L77HDC62SD1CH3RC309 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C