L77HDCG62SOL2C309 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77HDCG62SOL2C309-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77HDCG62SOL2C309 |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 62P VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77HDCG62SOL2C309 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) High Density | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |