10025026-10201TLF
10025026-10201TLF
10025026-10201TLF
DigiKey Part Number
609-5299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10025026-10201TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10025026-10201TLF Models
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
PCI Express™
Contact Finish Thickness
Flash
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
64
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Flange Feature
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079" (2.00mm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)