10061913-103CLF
10061913-103CLF
10061913-103CLF
DigiKey Part Number
609-2885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10061913-103CLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10061913-103CLF Models
Category
Features
Board Guide, Locking Ramp, Pick and Place, Solder Retention
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
164
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)