10073456-020LF
DigiKey Part Number
10073456-020LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10073456-020LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10073456-020LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Packaging
Tray
Overall Contact Length
0.510" (12.95mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.365" (9.27mm)