52601-S20-4LF
DigiKey Part Number
609-3594-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-S20-4LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
52601-S20-4LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.365" (9.27mm)