52601-S20-6LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Sullins Connector Solutions
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
52601-S20-6LF
DigiKey Part Number
609-5838-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-S20-6LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
52601-S20-6LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.365" (9.27mm)