61083-122402LF
DigiKey Part Number
609-1701-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1701-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61083-122402LF
Description
CONN PLUG 120POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
61083-122402LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
6mm, 10mm, 14mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.224" (5.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)