77313-802-32LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 1,548
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 301
In Stock: 662
In Stock: 470
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
77313-802-32LF
DigiKey Part Number
77313-802-32LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-802-32LF
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-802-32LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact