Image for 86130161024345E1LF is not available
86130161024345E1LF
DigiKey Part Number
86130161024345E1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
86130161024345E1LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.557" (14.15mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold-Palladium
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V