89039-102LF
89039-102LF
89039-102LF
DigiKey Part Number
609-6010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89039-102LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 8POS EDGE MT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
89039-102LF Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Layout, Typical
8 Power
Series
Features
Board Guide, Spacer
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Female Blade Sockets
Color
Natural
Connector Style
Blade Power
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
4
Voltage Rating
1000V