98424-G52-20LF
98424-G52-20LF
98424-G52-20LF
DigiKey Part Number
609-5765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-20LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-G52-20LF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Bulk
Features
Keying Slot
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)