D15P33E6GL00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 3,290
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 53
In Stock: 125
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P33E6GL00LF
DigiKey Part Number
D15P33E6GL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P33E6GL00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15P33E6GL00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C