D25P13A4PL00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 347
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
In Stock: 156
In Stock: 65
In Stock: 1
In Stock: 6
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D25P13A4PL00LF
DigiKey Part Number
D25P13A4PL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P13A4PL00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25P13A4PL00LF Models
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C