DB9W4S500G30LF
DigiKey Part Number
DB9W4S500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB9W4S500G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB9W4S500G30LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 9W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C