Image for DBM13W3SN is not available
DBM13W3SN
DigiKey Part Number
DBM13W3SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBM13W3SN
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS SOLDER CUP
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBM13W3SN Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C