DD50S365TLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DD50S365TLF
DigiKey Part Number
DD50S365TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD50S365TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DD50S365TLF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Contact Finish
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C