DD50S564GTLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DD50S564GTLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD50S564GTLF |
Description | CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DD50S564GTLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.409" (10.40mm) |
Number of Positions | Features Board Lock |
Number of Rows 3 | Voltage Rating 300V |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |