DD50S565MTLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 8
Amphenol CS (Commercial Products)
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DD50S565MTLF
DigiKey Part Number
DD50S565MTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD50S565MTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DD50S565MTLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C