HFW10S-2STAE1HLF
DigiKey Part Number
609-HFW10S-2STAE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-HFW10S-2STAE1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-HFW10S-2STAE1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW10S-2STAE1HLF
Description
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW10S-2STAE1HLF Models
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Series
Cable End Type
Straight, Tapered
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FFC, FPC
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Mounting Type
Surface Mount
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.039" (1.00mm)