HM2P70PD5110N9LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HM2P70PD5110N9LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HM2P70PD5110N9LF |
Description | CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HM2P70PD5110N9LF Models |
Category | Number of Rows 5 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Through Hole |
Series | Termination Press-Fit |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Type Header, Male Pins | Current Rating (Amps) 1.5 A |
Connector Style B 22 | Voltage Rating 750Vrms |
Number of Positions 110 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Base Product Number |
Pitch 0.079" (2.00mm) |