SFW15R-1STAE1LF_ViewB
SFW15R-1STAE1LF
DigiKey Part Number
609-SFW15R-1STAE1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW15R-1STAE1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW15R-1STAE1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW15R-1STAE1LF
Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW15R-1STAE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)