SFW16R-1STE1LF
DigiKey Part Number
609-1907-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1907-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1907-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW16R-1STE1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 16POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW16R-1STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight
Contact Finish
Tin
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.106" (2.70mm)