PT06SE-14-19S(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE-14-19S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-14-19S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C