M12A-04BMMA-SL8001
DigiKey Part Number
1754-M12A-04BMMA-SL8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-04BMMA-SL8001
Description
CONN RCPT MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
M12-4
Cable Opening
0.157" ~ 0.315" (4.00mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C